Aktivity koncom júna Účastníci vytvoria zmyslový chodníček, ako aj rôznorodé terénne úpravy. V tejto fáze sa účastníci naučia základy geológie. Účastníci prispejú k dizajnu a vytvoreniu reflexnej cesty.
S naliehavosťou klimatických zmien, ako aj so zavedením programu trvalo udržateľného rozvoja, sa do popredia pozornosti dostala potreba vytvorenia hlbšieho vzťahu medzi ľudstvom a prírodou. Cieľom tohto projektu je vytvoriť solidárny vzťah medzi komunitou mládeže, detí a trvalo udržateľného poľnohospodárstva a záhradníctva na druhej strane. Hoci učebné osnovy študentov a žiakov obsahujú teoretický rámec prírodných vied, projekt bude podporovať neformálne a informálne vzdelávanie. Veríme tiež, že vegetácia a prostredie v prírode priaznivo ovplyvní ich duševné zdravie, ktoré separácia počas pandémie COVID-19 nesmierne ovplyvnila. Projekt má prinavrátiť deti a mládež k prirodzenému spojeniu s prírodou. V nadväznosti na tento postoj je cieľom naučiť sa základy permakultúry. Ďalším významným cieľom je rozvoj mäkkých zručností a kľúčových kompetencií. Rovnako skupinová spolupráca medzi deťmi, miestnymi aktívnymi skupinami, pracovníkmi s mládežou a učiteľmi zlepší schopnosť mládeže pracovať v tíme, vodcovské a riadiace schopnosti. Účastníci sa naučia základy projektového manažmentu, získajú zmysel pre zodpovednosť, zmysel pre občianstvo, matematickú gramotnosť a rozpočtové zručnosti či podnikateľské zručnosti, ktoré je mimoriadne dôležité aktualizovať a inovovať podľa aktuálnych požiadaviek trhu práce. Ďalším dôležitým cieľom je zažiť metódy neformálneho vzdelávania. Keďže účastníci sú prevažne študenti pedagogiky, chceli by zažiť neformálne vzdelávanie v realite a naučiť sa transformovať aktivity pre svoju budúcu kariéru a prácu s mládežou. Veríme, že čím skôr sa naučíme používať trendy a metodiky, tým lepšie a rýchlejšie sa budeme vedieť prispôsobiť budúcim reformám a možno aj prispieť k ich formovaniu.
Výstupom projektu bude vybudovaná ekologická záhradka v v areáli ZŠ a MŠ Vančurova. „Budovaním tejto záhrady, ktorú nazývame Živá Záhrada, sa chceme dozvedieť viac o permakultúre a životnom prostredí. Chceme tiež získať kompetencie v metódach neformálneho a informálneho učenia. Chceme tiež posilniť motiváciu k dobrovoľníctvu a solidaritu v našej komunite a tieto postoje chceme v deťoch pestovať. Deti ako súčasť našej komunity sú našou budúcnosťou a dodržiavaním princípov solidarity, ktoré v nich môžeme budovať a posilňovať v nás, môžeme zlepšiť kvalitu života v našom meste. V neposlednom rade by sme chceli týmto projektom prejaviť solidaritu a pomôcť Základnej škole Vančurova získať fond rozvíjajúci jej myšlienku a štartujúci koncept Zelenej školy.“
Ciele projektu sú:
– predstaviť deťom a verejnosti koncept ekologickej záhrady a permakultúry (vybudovaním Živej záhrady v areáli školy)
– zvýšiť kompetencie mládežníckej skupiny v procese riadenia projektov, metódach neformálneho vzdelávania
– formovať postoje k dobrovoľníctvu (prostredníctvom aktivít mesačných workshopov, plánovania, vyhodnocovania, rozpočtovania, motivácie…)
– prispievať k rozvoju komunity medzisektorovou spoluprácou (školské inštitúcie, mimovládne organizácie a samospráva)
Aktivity v apríli Tento mesiac bude zameraný na faunu a flóru žijúcu vo vlhkých a vodných biotopoch. Deti sa naučia, ako ich podporovať v záhrade. Okrem toho sa deti zapoja do čistenia potokov v Trnave, pričom si overia, aké živočíchy a rastliny tam žijú. Tiež budú mať možnosť navrhnúť si...
Aktivity v marci Biotopy, biocentrá, bio koridory, mosty a tunely pre zvieratá, prepojenie zelených plôch v mestách a tiež prepojenie parkov s infraštruktúrou. Tento mesiac tak prinesie nové informácie o tom, ako vnímať prepojenie parku/záhrady s okolím. Ďalej sa deti interaktívnymi prostriedkami dozvedia o biokoridoroch a biocentrách v Trnave. V...
Aktivity koncom februára V tomto mesiaci sa budú stavať kŕmidlá, napájadlá a hniezdne búdky pre vtákov, aby sa v záhrade cítili príjemne. Deti sa naučia o rôznych druhoch vtákov – ako aj iných zvierat – a ich potrebách v záhrade. Umiestňovanie kŕmidiel, napájadiel a hniezdnych búdok pre vtákov.
Aktivity začiatkom februáru Deti sa naučia podporovať hmyz v záhrade, naučia sa rozlišovať užitočný hmyz od škodcov. V tomto smere získajú aj poznatky o tom, ako sa so škodcami najlepšie vysporiadať spôsobom šetrným k prírode. Okrem toho sa naučia o rôznych typoch „hotelov“ pre hmyz a ako ich postaviť.
Aktivity v decembri Táto etapa bude predstavovať štruktúru parku alebo veľkej záhrady a jej hlavné komponenty. Deti spolu s účastníkmi uskutočnia výskum (monitoring) zvierat, ktoré už záhradu obývajú, ako aj rastlín, ktoré tam dokázali vyrásť. Pozorovanie a hodnotenie rôznych chránených území. Deti si budú musieť vybrať jeden park a vykonať...
Aktivity v novembri Kompostovisko Študenti učia žiakov ako vytvoriť kompostovisko, ktoré prvky by mali byť zahrnuté a ktoré nie. Aj deti sa naučia starať sa o kompost, budú môcť vytvoriť vernicompost napríklad aj doma. Inovácia založená na princípe trvalo udržateľného odpadového hospodárstva. Hlavnou úlohou mesiaca je hospodárenie s kompostom resp...